ΤΑΙΠΕΔ: Αναζητά ασκούμενους δικηγόρους για άσκηση στην Μονάδα Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας

November 26, 2023: Προκηρύξεις, Διαγωνισμοί & Αγγελίες

ethemis

posts  eΘέμις / Προκηρύξεις, Διαγωνισμοί & Αγγελίες /ΤΑΙΠΕΔ: Αναζητά ασκούμενους δικηγόρους για άσκηση στην Μονάδα Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας

ethemis

Το ΤΑΙΠΕΔ αναζητά ασκούμενους δικηγόρους για άσκηση στην Μονάδα Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας (Project PreparationFacility), («PPF»).

Σύμφωνα με σχετικό έγγραφο του ΤΑΙΠΕ η «PPF», λειτουργεί ως διακριτός κλάδος δραστηριότητάς σύμφωνα με το Ν.3986/2011. Σκοπός της νέας Μονάδας είναι η ωρίμανση Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας που έχουν ενταχθεί στο «Αναπτυξιακό Πρόγραμμα Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας» (το Πρόγραμμα) του Ν. 4799/21, και η διενέργεια των σχετικών διαγωνιστικών διαδικασιών και η παρακολούθηση της εκτέλεσης των έργων που ανατίθενται στο πλαίσιο αυτών.

Επιπλέον, το PPF είναι σε θέση να συνδράμει κάθε φορέα του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα στην προετοιμασία και υλοποίηση έργων του (δημόσια έργα υποδομών, υπηρεσιών παραχωρήσεις, ΣΔΙΤ,) που μπορεί να χρηματοδοτούνται από εθνικά, ενωσιακά ή διεθνή χρηματοδοτικά προγράμματα (RRF, ΕΣΠΑ κλπ) εφόσον ενταχθούν στο Πρόγραμμα λειτουργώντας ως διαχειριστής των έργων και μοχλός επιτάχυνσης.

Ρόλος-Αρμοδιότητες

Σύμφωνα με την ίδια ανακοίνωση του ΤΑΙΠΕΔ «ο ασκούμενος δικηγόρος θα ενταχθεί στη ομάδα μας και θα κληθεί να συνδράμει στο έργο της Μονάδας σε συνεργασία με την ομάδα των έμπειρων νομικών συμβούλων της:

  • Στην προετοιμασία και διενέργεια των διαγωνιστικών διαδικασιών.
  • Στην επίλυση σύνθετων νομικών ζητημάτων.
  • Στην έρευνα βιβλιογραφίας και νομολογίας.
  • Στη σύνταξη νομικών κειμένων και απόψεων στο πλαίσιο προδικαστικών προσφυγών και αιτήσεων ακυρώσεως

Ως μέλος της ομάδας του PPF ο δικηγόρος θα έχει την ευκαιρία να εργαστεί σε έναν στρατηγικής σημασίας εταίρο της Πολιτείας για την προώθηση και την ενίσχυση της αναπτυξιακής δυναμικής της ελληνικής οικονομίας, και να αποκτήσει πολύτιμη εμπειρία σε έναν πολύπλοκο και δυναμικό κλάδο δικαίου, αναπτύσσοντας τις δεξιότητές του.

Προσόντα και δεξιότητες

•Πτυχίο νομικής με βαθμό τουλάχιστον «Λίαν Καλώς».•Καλή γνώση δημοσίου δικαίου, θα συνεκτιμηθεί θετικά.•Πολύ καλή γνώση των εργαλείων MS Office.•Πολύ καλή γνώση αγγλικών.

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση το ΤΑΙΠΕΔ προσφέρει:

  • Πρακτική άσκηση έως δεκαοκτώ (18) μήνες συνολικά.
  • Δυναμικό περιβάλλον που εκτιμά και επενδύει στην προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη.

Διαδικασία αίτησης και Επιλογής

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμα δύο (2) σελίδων κατά ανώτατο όριο στο humanresources@hraf.gr αναφέροντας στο θέμα «Ασκούμενος Δικηγόρος». Οι υποψήφιοι που θα επιλεγούν θα προσκληθούν σε δια ζώσης ή online συνέντευξη.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμα δύο (2) σελίδων κατά ανώτατο όριο στο humanresources@hraf.gr

Source/ Author:www.ethemis.gr

LATEST POSTS

ethemis map

Προκηρύξεις/ Αγγελίες

Προκηρύξεις, Διαγωνισμοί και Αγγελίες για δικηγόρους, ασκούμενους & νομικούς.

View more
newsroom

ΝewsRoom/      ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Τρέχουσα Νομική Επικαιρότητα

View more
ethemis case law

Noμολογία

Σημαντικές δικαστικές αποφάσεις, ιδίως των ανωτάτων δικαστηρίων της χώρας

View more

Noμοθεσία

Οι νόμοι που έχουν δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως

View more
ethemis legal studies

Εκπαιδευτικά           Προγράμματα

Για νομικούς & δικηγόρους από εκπαιδευτικούς φορείς στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

View more
ethemis.gr

EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ            ΦΟΡΕΩΝ

Εκδηλώσεις Nομικού Eνδιαφέροντος από ποικίλους θεσμικούς Φορείς

View more
ethemis international news

Διεθνή                      Νέα

Διεθνή Νομικά Νέα και Αρθρογραφία, Νομολογία ΕΔΔΑ και αποφάσεις Διεθνών Δικαστηρίων

View more
ethemis map

Δελτία            Τύπου

Ανακοινώσεις ΔΣΑ, δικαστικών ενώσεων, ανεξάρτητων αρχών, θεσμικών φορέων.

View more
ethemis

Συντακτική            Ομάδα

Η Επιστημονική Ομάδα του Ethemis.gr

View more
ethemis.gr

ΣΥΝΕΔΡΙΑ             ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ             e-ΘΕΜΙΣ

Ο Κατάλογος Συνεδρίων και Εκδηλώσεων που έχει διοργανώσει η Ένωση Ελλήνων Νομικών

View more

newsroom